ATS48C41YU Schneider Electric
The ATS48C41YU Schneider Electric soft starter is designed for three-phase asynchronous motors up to 41 kW (55 HP) at 400V.
1 in stock
  • Check Mark Satisfaction Guaranteed
  • Check Mark No Hassle Refunds
  • Check Mark Secure Payments
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
  • PayPal
Category:
Description
Main
range of productAltistart 48.
Product or component typeSoft starter.
Product destinationAsynchronous motors.
Product specific applicationHeavy duty industry and pumps.
Device short nameATS48.
utilisation categoryAC-53A.
Ue power supply voltage208…690 V – 15…10 %.
power supply frequency50…60 Hz – 5…5 %.
Motor power kW110 kW at 230 V for standard applications.
160 kW at 400 V for severe applications.
160 kW at 440 V for severe applications.
220 kW at 400 V for standard applications.
220 kW at 440 V for standard applications.
220 kW at 500 V for severe applications.
220 kW at 525 V for severe applications.
250 kW at 500 V for standard applications.
250 kW at 525 V for standard applications.
250 kW at 660 V for severe applications.
315 kW at 690 V for severe applications.
355 kW at 660 V for standard applications.
400 kW at 690 V for standard applications.
90 kW at 230 V for severe applications.
Motor power hp100 hp at 208 V for severe applications.
125 hp at 208 V for standard applications.
125 hp at 230 V for severe applications.
150 hp at 230 V for standard applications.
250 hp at 460 V for severe applications.
300 hp at 460 V for standard applications.
300 hp at 575 V for severe applications.
350 hp at 575 V for standard applications.
Complementary
device connectionIn the motor supply line.
Protection typePhase failure: line.
Thermal protection: motor.
Thermal protection: starter.
StandardsEN/IEC 60947-4-2
product certificationsUL
CSA
C-Tick
GOST
TCF
SEPRO
CCC
DNV
NOM 117
MarkingCE
Discrete input number5
Discrete input typePTC, 750 Ohm at 25 °C.
(Stop, Run, LI3, LI4) logic, <= 8 mA 4300 Ohm
Discrete input logicPositive logic Stop, Run, LI3, LI4 at State 0: < 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA.
Minimum switching current10 mA at 6 V DC for relay outputs.
Discrete output number2
Discrete output type(LO1) logic output 0 V is common configurable.
(LO2) logic output 0 V is common configurable.
(R1) relay outputs fault relay NO.
(R2) relay outputs the end of starting relay NO.
(R3) relay outputs motor-powered NO.
Analogue output typeCurrent output AO: 0-20 mA or 4-20 mA, impedance <500 Ohm.
communication port protocolModbus.
Connector type1 RJ45.
Communication data linkSerial.
Physical interfaceRS485 multidrop.
Transmission rate4800, 9600, or 19200 bps.
Function availableExternal bypass (optional).
Operating positionVertical +/- 10 degrees.
height670 mm
Width400 mm
Depth300 mm
Net weight51.4 kg
Environment
Damped oscillating waves level 3 conforms to IEC 61000-4-12.
Electrostatic discharge level 3 conforms to IEC 61000-4-2.
Immunity to electrical transients, level 4, conforms to IEC 61000-4-4.
Immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforms to IEC 61000-4-3.
Voltage/current impulse level 3 conforms to IEC 61000-4-5.
Relative humidity0…95 % without condensation or dripping water, conforming to EN/IEC 60068-2-3.
Ambient air temperature for operation40…60 °C (with current derating of 2 % per °C)
-10…40 °C (without derating).
Ambient air temperature for storage-25…70 °C.
Operating altitude<= 1000 m without derating.
> 1000–2000 m with current derating of 2.2 % per additional 100 m.