ATS48D75Q Soft Starter for Asynchronous Motor
The ATS48D75Q is a robust soft starter from Schneider Electric’s Altistart 48 series, designed for asynchronous motors with a power rating of 75 kW (100 HP).
1 in stock
  • Check Mark Satisfaction Guaranteed
  • Check Mark No Hassle Refunds
  • Check Mark Secure Payments
GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
  • PayPal
Category:
Description
Main
range of productAltistart 48.
product or component typeSoft starter.
product destinationAsynchronous motors.
product-specific applicationHeavy-duty industry and pumps.
device’s short nameATS48.
utilisation categoryAC-53A.
Ue power supply voltage230…415 V, 15…10 %.
power supply frequency50…60 Hz, 5…5 %.
motor power kW55 kW at 400 V connection to the motor delta terminals for standard applications.
55 kW at 400 V connection to the motor delta terminals for severe applications.
15 kW at 230 V connection in the motor supply line for severe applications.
18.5 kW at 230 V connection in the motor supply line for standard applications.
30 kW at 230 V connection to the motor delta terminals for severe applications.
30 kW at 400 V connection in the motor supply line for severe applications
37 kW at 230 V connection to the motor delta terminals for standard applications.
37 kW at 400 V connection in the motor supply line for standard applications.
Complementary
device connectionTo the motor delta terminals.
In the motor supply line.
protection typePhase failure: line.
Thermal protection: motor.
Thermal protection: starter.
standardsEN/IEC 60947-4-2.
product certificationsDNV
GOST.
UL
NOM 117
CCC
CSA
C-Tick
TCF
SEPRO
markingCE
discrete input number5
discrete input typePTC, 750 Ohm at 25 °C.
(Stop, Run, LI3, LI4) logic, <= 8 mA, 4300 Ohm.
discrete input logicPositive logic Stop, Run, LI3, LI4 at State 0: < 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA.
minimum switching current10 mA at 6 V DC for relay outputs.
discrete output number2
discrete output type(LO1) logic output 0 V common configurable.
(LO2) logic output 0 V common configurable.
(R1) relay outputs fault relay NO.
(R2) relay outputs end of starting relay NO.
(R3) relay outputs motor-powered NO.
analogue output typeCurrent output AO: 0-20 mA or 4-20 mA, impedance <500 Ohm.
communication port protocolModbus.
connector type1 RJ45.
communication data linkSerial
physical interfaceRS485 multidrop.
transmission rate4800, 9600 or 19200 bps.
function availableExternal bypass (optional).
operating positionVertical +/- 10 degree.
height290 mm.
width190 mm.
depth235 mm.
net weight8.3 kg.
Environment
electromagnetic compatibilityConducted and radiated emissions level A conforming to IEC 60947-4-2.
Conducted and radiated emissions level B conforming to IEC 60947-4-2.
Damped oscillating waves, level 3, conforming to IEC 61000-4-12.
Electrostatic discharge level 3 conforms to IEC 61000-4-2.
Immunity to electrical transients, level 4, conforming to IEC 61000-4-4.
Immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforms to IEC 61000-4-3.
Voltage/current impulse level 3 conforms to IEC 61000-4-5.
relative humidity0…95 % without condensation or dripping water, conforming to EN/IEC 60068-2-3.
ambient air temperature for operation40…60 °C (with current derating of 2 % per °C)
-10…40 °C (without derating).
ambient air temperature for storage-25…70 °C.
operating altitude<= 1000 m without derating.
> 1000–2000 m with current derating of 2.2 % per additional 100 m.